theme
Siber Güvenlik Uzmanı

متخصص جراحی عمومی

تخصص جراحی

جراحی عمومی چیست؟

متخصص جراحی عمومی، برخلاف نامش، تخصص جراحی‌ای است که بر اندام‌های شکمی (مانند روده‌ها) تمرکز دارد، که شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد، لوزالمعده، کیسه صفرا و مجراهای صفرا، و اغلب غده تیروئید (به نسبت میزان دسترسی به متخصصان جراحی سر و گردن) می‌شود. جراحان عمومی همچنین با بیماری‌های دربردارنده ی پوست، پستان، و فتق سروکار دارند. آن‌ها عمدتاً با تنه سروکار دارند.

از آنجا که متخصصین جراحی عمومی در بسیاری از مراکز دنیا، اولین سطح ارائه خدمات به بیماران تصادفی و اورژانس های تهدید کننده حیات می باشند، دامنه فعالیت ها و توانایی شان بسیار وسیع است و در مواقع لزوم قادر به انجام جراحی های اورژانس رشته های دیگر مانند جراحی های ارتوپدی، جراحی های زنان، جراحی های ارولژی، و در مواردی از جراحی های مغز و اعصاب نیز می باشند. متخصصین جراحی عمومی از این سبب عمومی نامیده می شوند که قادر به جراحی همه اعضای بدن می باشند و تنها رشته از رشته های تخصصی جراحی است که اصول جراحی (PRINCIPLES OF SURGERY) همجون آب و الکترولیت، هموستاز و … را می شناسند.

 

تخصص جراحی

تخصص جراحی

با مهارت، تحصیلات و میزان درآمد متخصص جراحی عمومی بیشتر آشنا شوید:

 

مهارت و دانش مورد نیاز برای جراح

  • علاقه زیاد در کمک به دیگران
  • علاقه و دانش کافی در حوزه پزشکی، آناتومی و فیزیولوژی
  • مهارت های ارتباطی خوب
  • توانایی آرامش بخشیدن به بیماران و جلب اعتماد و اطمینان آنها
  • مهارت های مدیریت و رهبری به خصوص در مورد پرسنل اتاق عمل
  • توانایی تحمل فشار کاری و تصمیم گیری صحیح و سریع
  • توانایی کار مطابق با بالاترین استانداردهای حرفه ای
  • به روز نگه داشتن اطلاعات و مهارت های خود
  • هماهنگی زیاد بین دست و چشم
  • توانایی آموزش پرسنل و نظارت بر کار آنها

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل جراحی

جراحی، دانشی است که پس از دوره پزشکی عمومی قابل تحصیل است. فارغ التحصیلان رشته پزشکی بر حسب علاقه و توانمندی خود می توانند برای گرفتن تخصص و فوق تخصص انواع رشته های جراحی اقدام کنند. برخی از این تخصص ها عبارتند از جراحی عمومی، جراحی پلاستیک، جراحی قلب و …

تخصص جراحی

تخصص جراحی

بازارکار، فرصت های شغلی و  وضعیت استخدام جراح

جراح که پزشک دارای تخصص یا فوق تخصص است، معمولا در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی مشغول به کار است. البته جراحان اکثرا مطب شخصی دارند و در روزهایی از هفته در بیمارستان و کلینیک بوده و عمل جراحی را انجام می دهند.

در خصوص وضعیت استخدام جراحان اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. اما طبق برخی گفته های غیر رسمی به نظر می رسد تعداد جراحان مخصوصاً در شهرهای بزرگ به نسبت بیماران موجود در حد استاندارد جهانی است. در اکثر شهرهای کوچک جراحان متبحر و متخصص یا وجود ندارد و یا بسیار کم است.

بنابراین در کنار برخی از سختی های زندگی در این شهرها، فرصت شغلی زیادی در این مناطق برای جراحان وجود دارد. البته مثل هر شغل دیگر، جراحانی که دانش، مهارت و تخصص کافی و خوبی دارند، می توانند به راحتی بیماران بیشتری را درمان و به دنبال آن درآمد بالایی داشته باشند.

لازم به ذکر است برای شغل جراحی در بیشتر کشورهای جهان فرصت های شغلی خوبی وجود دارد.

 

تخصص جراحی

تخصص جراحی

وضعیت استخدام جراح در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام جراحان بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد ۲۴ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد ۵۶.۹  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد جراح

درآمد جراح نسبت به پزشکان به خصوص پزشکان عمومی بالاتر است. البته نوع تخصص جراح در کنار سایر عوامل از جمله تجربه، تبحر و مهارت، در میزان درآمد او موثر است. در ایران جراحان مغز و اعصاب، قلب و زیبایی نسبت به سایر جراحان درآمد بیشتری دارند. در سایر کشورها نیز جراحی از مشاغل پردرآمد به حساب می آید.

مشاهده‌ی متخصصان جراحی عمومی نوبت‌دهی اینترنتی شفاداک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *