theme

افزایش بیش از حد تب را جدی بگیرید

fever

محمد حسین فرقانی متخصص داخلی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، در مورد علت بروز لرز در بدن اظهار کرد: افزایش بیش از حد تب ممکن است در نهایت آسیب‌های جبران ناپذیری مثل تشنج را در فرد به همراه داشته باشد.

لرز زمانی در بدن ایجاد می‌شود که ترموستات بدن حس ‌کند دما بیش از حد پایین آمده و باید افزایش پیدا کند؛ لرزش ماهیچه‌ها همچون ورزش درجه حرارت بدن را افزایش می دهد، پس لرزیدن بدن شما در سرما یک موضوع کاملا طبیعی است؛ همچنین ممکن است این موضوع مقدمه تب هم باشد.

گاهی اوقات لرز باعث به وجود آمدن تب می‌شود؛ در حالت معمول در بیماری‌های مختلفی مثل سرماخوردگی یا دیگر بیماری‌ها و تغییرات بدن باعث بروز لرز و در پی آن تب می‌شود، ممکن است ابتلا به مشکلات عفونی لرز را برای بیمار به همراه داشته باشد که در این موارد باید علت عفونت و لرز ناشی از آن را برطرف کنیم؛ گاهی هم حساسیت های دارویی ممکن است منجر به ایجاد این اختلال شوند.

فرقانی ادامه داد: لباس اضافه پوشیدن و قرارگیری در محیط های گرم برای افرادی که دچار لرز شده اند، کاری بسیار غلط است چرا که باعث بالا رفتن کاذب تب می شود؛ افزایش بیش از حد طب ممکن است در نهایت آسیب های جبران ناپذیری مثل تشنج را در پی داشته باشد.

زمانی که درجه تب بیمار از حدی بالاتر برود ممکن است عارضه خطرناکی به نام تشنج به همراه داشته باشد؛ این عارضه خصوصاً در اطفال می‌تواند بسیار مشکل ساز شود و حتی بیمار تا مدت ها مجبور به مصرف دارو باشد، در غیر این صورت به شکل آسیب هایی مزمن و دائمی همراه فرد باقی می‌ماند.

معمولا پزشکان توصیه می‌کنند درجه تب بیمار نباید از ۳۹ درجه بالاتر برود؛ در صورت بالاتر رفتن باید ابتدا پیش از هر اقدامی علت بروز تب و لرز را برطرف کنیم بعد از آن می‌توانیم با استفاده از داروهای ضد تب مثل شیاف و سرم و با تنظیم لباس و دمای اطراف مقدار تب را پایین بیاوریم؛ گاهی سرم اگر خیلی سرد باشد یا با شدت خروجی بالا به بیمار وصل شود ممکن است باعث بروز لرز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *